Cégérték számítás
Új honlap: www.bli-cegertek.hu Gyakori kérdésként fogalmazódik meg, hogy mennyit ér a cégem, vagy résztulajdonom. Egyáltalán az értékképzést mihez kell viszonyítani, hogyan kell kiszámítani a cégem értékét? Többen úgy gondolják, hogy a cég értéke könyvviteli adatokból kiolvasható. A valóságban ezt az értéket a társaság jövőbeli kilátásai, működése, piaca, szerződései és vagyontárgyai határozzák meg, Társaságunk pontos elemzői tisztánlátással választja ki az inputokat a részadatok összességéből. A számviteli adatok "csak" kontrollálnak és múltbéli információkkal szolgálnak. A könyvvitel természetesen fontos és nélkülözhetetlen alapadatokat ad egy cég értékképzéséhez.
Összegezve, ha egy cég cash-flowja és működése ismert, akkor is összetett feladat előtt áll egy értékelő. A fentiek alapján a tulajdonosok és vásárlók jogos félelmekkel indulnak neki a cégérték kérdéskörnek. A vállalat értékének meghatározása bonyolult probléma, mert az érték több dimenzióban is értelmezhető, még akkor is, ha ugyanannak az érintettnek szempontjából vizsgálódunk, mivel a különböző értékelési technikák más és más területre fektetik a hangsúlyt. A számításnak figyelembe kell vennie a cég jövedelemtermelő képességét, a cégfejlődést, a vagyontárgytárgyakat és vagyonelemeket, továbbá a külső hatások eredményeként bekövetkező értékváltozásokat.
A cég elemzése sok mindenre kiterjedhet, de minden vállalat értéke csak pár értékvezérlőn nyugszik, ami minden cégnél más és más. Társaságunk pontos elemzői tisztánlátással választja ki ezeket az inputokat a részadatok összességéből. A cégértékelést tovább bonyolíthatja, ha az adott társaság speciális vagyonnal is rendelkezik (webáruház, online termék, bérleti jog, bányajog, szellemi vagyon, projektterv, stb). Szakértőnk ezen vagyonelemekre mindig külön figyelmet fordít.
A cég értéke több tényezőtől függ: cash-flow, eszközérték, pénzügyi történet, tárgyi eszközök állapota, versenyképes piaci jelenlét, ipari és gazdasági pozíció. A használt módszer megnevezése alapvetően (DCF) hozamszámítás és dokumentumok alapján az eszközvagyon újraértékelése. Eszköz alapú cégértékelési módszerrel a vállalat értéke egy bizonyos időpontban meglévő vagyon (eszköz, illetve forrás) alapján kerül meghatározása.
A diszkontált cash-flow (DCF) módszer a vállalatérték becslésekor a tőkebefektetők által elvárt megtérülés mértékét, a jövőben termelődő, szabadon felhasználható pénzvagyon tükrében vizsgálja. Legnagyobb előnye, hogy a korábbi módszerektől eltérően a pénz időértékét is figyelembe veszi, tehát a vállalkozás értéke a jövőbeli várható pénzáramlásoktól, illetve ezek kockázatától is függ, ugyanis múltbéli adatokra épül és meghatározott növekedési ütemmel számol.
A KKV szektorban a könyvvitel alapú cégértékelés jelentős probléma, például a vagyontárgyak számviteli értékcsökkentése valótlan képet mutathat. Kockázatos, ha nincsenek újraértékelve a vizsgált társaság eszközei és átvilágítás nélkül elfogadásra kerülnek az eszközleltár adatai. Például egy cég életében jelentős értéktöbblettel bírhatnak a vagyoni értékű jogok, ilyenek lehetnek a több évre szóló szerződések. A könyvvitelben ezek az értékmeghatározók sokszor hanyagul vannak kezelve (rosszul, vagy nem szerepeltetik), pedig a társaság működését meghatározó szerződések biztosíthatják a cég bevételének nagy részét. Nem beszélve a speciális vagyonelemek értékképzésének elmaradásáról - web shop, online termék, bérleti jog, bányajog, szellemi vagyon, projektterv, stb.
Az értékelésünk hozam (eredmény) és eszköz (vagyon) alapú számításokat is tartalmaz, melyek meglehetős biztonsággal tudják megállapítani a cég, vagy tulajdonrész valós értékét. De mitől függ a cég, vagy a tulajdonrész értéke? A végső értékelési mód kiválasztása a megrendelőtől, vagy az elvárástól (pl. a banki finanszírozáshoz szükséges szakmai nézőponttól - súlyozástól) függhet.
Kérem, keressen minket ha bizonytalan a tulajdonában lévő cég, vagy tulajdonrészének valós értékében. Továbbá ha szakmai segítséget szeretne kapni generációváltáshoz, cégvásárláshoz, vagy apporthoz. Társaságunk az elmúlt években pénzintézeteknek és magánmegbízóknak egyaránt készített cégértékeléseket.